2022-12-20

Dokumentalne hity na święta Bożego Narodzenia i Sylwestra

0

Stacja przygotowała bogatą i zróżnicowaną ofertę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Od produkcji historycznych, przez przyrodnicze i badające możliwości ludzkiego organizmu oraz wpływ diety na jego funkcjonowanie, aż po spektakularne seriale podróżnicze i dokumentalno-naukowe śledztwa, które wyjaśniają zawiłości niewyjaśnionych zagadek z bliższej lub dalszej przeszłości. Oto, co warto obejrzeć w sobotę 24 grudnia, niedzielę 25 grudnia, poniedziałek 26 grudnia oraz sobotę 31 grudnia 2022 roku na antenie Polsat Doku.

„Einsatzgruppen. Nazistowskie brygady śmierci” - Wigilia o godz. 7:55 i 10:50
O ich wyjątkowym okrucieństwie krążyły legendy... Nazistowskie brygady śmierci zostały stworzone w jednym celu - by masowo zabijać. Ich członkami byli psychopatyczni fanatycy Hitlera, sadystyczni mordercy i okrutnicy. Ich zadaniem było uśmiercanie na masową skalę ludności żydowskiej oraz zwalczanie wszelkich elementów, które uznali za wrogie. Mroczna historia bestialskich Oddziałów Policji Bezpieczeństwa.
Niepokojąca produkcja pełna przejmujących archiwaliów, wypowiedzi ocalałych oraz katów, a także materiałów propagandowych stosowanych w krajach bałtyckich oraz na Białorusi, Ukrainie i w Rumunii - porusza i nie pozwala o sobie zapomnieć.

„Sekretne życie krów” – Wigilia o godz. 11:50 i 13:00, Boże Narodzenie o godz. 17:20 i 18:30
Większość ludzi myśli, że o krowach wiedzą wszystko: stoją na polach, jedzą trawę, muczą co jakiś czas i oczywiście dają mleko. Są archetypowymi symbolami wiejskiej scenerii, wiecznego spokoju. Ale krowy kryją znacznie więcej tajemnic, niż może się wydawać. Mają osobowość, są wrażliwe, zdolne do uczenia się i zorientowane społecznie. Potrafią się też bronić. Oto zabawna, ale jednocześnie zaskakująca opowieść o różnych aspektach życia tych zwykle niedocenianych zwierząt.

„Potężne siły natury” - Wigilia o godz. 14:10, Boże Narodzenie o godz. 14:00, 15:05 i 16:10
Moc natury pozwalają odczuć zarówno klęski żywiołowe, jak i te chwile, w których planeta się odradza. Oba te stany potrafią w imponującym tempie odmieniać całe krajobrazy. Zarówno wtedy, gdy wybucha wulkan lub nadchodzi potężna burza śnieżna, jak i wtedy, gdy na wulkanicznym pyle błyskawicznie odrasta roślinność lub gdy przez śnieg przebijają się, mknąc do słońca, zielone pędy i łodygi, w okamgnieniu rozrastające się niepomiernie. A po roślinach przychodzą zwierzęta i cykl przyrody się zamyka.

„Mityczne potwory” - Wigilia o godz. 15:40 i 16:40
Skrzydlate lwy, dzicy ludzie, ogniste smoki... Wszyscy słyszeliśmy historie o różnych dziwnych i niemożliwych do zidentyfikowania stworzeniach. Teraz, korzystając z relacji naocznych świadków, faktów naukowych oraz komputerowych efektów specjalnych, istoty te są ożywiane i opowiadane przez wiarygodnych i doświadczonych badaczy w serii, która podróżuje do granic wiedzy.

„Świat z góry” - Wigilia o godz. 19:40 i 20:50, Boże Narodzenie o godz. 11:40 i 12:50; drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godz. 17:15 i 18:35, Sylwester o godz. 22:00
Imponujący serial dokumentalny, który prezentuje urzekające i intrygujące miejsca na świecie z perspektywy zazwyczaj niedostępnej człowiekowi - z lotu ptaka. Nowe spojrzenie, realizacyjny rozmach oraz liczne ciekawostki i fakty na temat prezentowanych miejsc składają się na to wciągające spojrzenie na świat z góry.

„Czy powinniśmy jeść mięso?” - Wigilia o godz. 22:00, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 16:05
Dr Michael Mosley stara się ustalić fakty na temat mięsa. Każdego roku ludzie wyhodowują i zjadają 65 miliardów zwierząt, czyli po dziewięć zwierząt na każdą osobę na świecie. W tym otwierającym oczy serialu dokumentalnym Michael Mosley analizuje wpływ, jaki ma to na planetę i dowiaduje się, jakie mięso powinni kupować ekologiczni mięsożercy. Czy lepiej jadać to z wolnego chowu czy może mięso z chowu fabrycznego? Odpowiedzi wcale nie są oczywiste.

„101 wydarzeń, które ukształtowały wiek XX” - Boże Narodzenie o godz. 19:40 i 20:50, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 13:55
Historia ludzkości to niekończąca się opowieść o zmianach, rewolucji i ewolucji. Żaden okres stu lat nie może się jednak równać pod względem wpływu na świat z wiekiem XX. Twórcy serialu wybrali 101 wyjątkowo istotnych zdarzeń, które w ocenie ekspertów w największym stopniu kształtowały stulecie, świat i dzisiejszy sposób życia.

„Kosmos. Niewyjaśnione tajemnice starożytności” - Boże Narodzenie o godz. 22:00 i 23:00
Niebiosa budziły podziw starożytnych i skłaniały ich do badania świata oraz fantazjowania. Ciekawość, lęk i przesądy motywowały ich do budowania niezwykłych gmachów i pomników, jak choćby Stonehenge. Czy astronomia może wyjaśnić złe wróżby, które przerażały naszych przodków? Czy nauka wspiera starożytne wizje Armagedonu? Czy starożytne greckie teorie na temat obcych planet są obecnie potwierdzane przez kosmiczny teleskop Keplera? Dzisiejsza nauka stara się zweryfikować, które starożytne przekazy zawierają fakty, a które mity.

„Niezwykłe możliwości ludzkiego organizmu” - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 22:00 i 23:05
Podróżując do Etiopii, Meksyku, Rosji, Izraela, Brazylii, Beninu i Japonii, gospodarz programu Todd Sampson bada ludzki potencjał oraz to, jak umysł i ciało mogą się przystosować do niemal każdych wyzwań i warunków. Możliwości ludzkiej adaptacji okazują się zabawne, szokujące, rozdzierające serce i niewiarygodne - poczynając od kluczowych momentów ewolucji, a kończąc na najnowszych odkryciach i osiągnięciach nauki. Oto produkcja, która pokazuje, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ludzie są w stanie zajść dalej, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

Wigilia, Boże Narodzenie oraz Sylwester z najlepszymi produkcjami w Polsat Doku. Zapraszamy!