O serialu

O ich wyjątkowym okrucieństwie krążyły legendy… Nazistowskie brygady śmierci zostały stworzone w jednym celu - by masowo zabijać. Ich członkami byli psychopatyczni fanatycy Hitlera, sadystyczni mordercy i okrutnicy. Ich zadaniem było uśmiercanie na masową skalę ludności żydowskiej oraz zwalczanie wszelkich elementów, które uznali za wrogie. Mroczna historia bestialskich Oddziałów Policji Bezpieczeństwa.

 

Armie III Rzeszy zaatakowały ZSRR 22 czerwca 1941 r. Mobilni komandosi z Einsatzgruppen podążali do Stalingradu z misją wyeliminowania wszystkich Żydów na podbitych terytoriach. Od czerwca 1941 do końca 1943 r. rozstrzelali blisko dwa miliony Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci - od krajów bałtyckich po Morze Czarne.

 

Reżyser Michaël Prazan ukazuje w swoim filmie tę pierwszą, nieznaną fazę Shoah. Przypomina mechanizmy, które skłoniły nazistów do rozpoczęcia masowych mordów, aż wreszcie do przemysłowej eksterminacji europejskich Żydów w obozach śmierci. Pokazuje też, jak starali się zamazać prawdę o tych wydarzeniach.

 

Niepokojący film pełen przejmujących archiwaliów, wypowiedzi ocalałych oraz katów, a także materiałów propagandowych stosowanych w krajach bałtyckich oraz na Białorusi, Ukrainie i w Rumunii porusza i nie pozwala o sobie zapomnieć.