O serialu

Esencjonalna wersja historii, która przedstawia najważniejsze wydarzenia z ostatnich 100 lat w możliwie łatwy i zrozumiały sposób, korzystając z licznych infografik i materiałów archiwalnych. Tak aby każdy widz mógł się dowiedzieć, dlaczego świat jest taki, jaki jest i w jaki sposób do tego doprowadziliśmy.

 

10-odcinkowa seria obejmuje szeroki zakres tematów, odkryć i wydarzeń, które gościły na nagłówkach gazet, stanowiły przełomy w nauce, zmieniały społeczeństwa, a czasem wręcz cały świat. Wyścig kosmiczny, tworzywa sztuczne, ropa na Bliskim Wschodzie, epidemia AIDS, energia jądrowa, robotyka, genetyka, rozwój Chin, fast foodów i feminizmu. Oto zaledwie część zjawisk i tematów omawianych w „Historii w pytaniach i odpowiedziach”, które tworzyły i kształtowały dzisiejszy świat.

 

Archiwalne nagrania cofnąć się do kluczowych momentów historii i poczuć ducha tamtych czasów. Ekscytujące animacje umieszczają historie w kontekście i pozwalają lepiej zrozumieć fakty. Często tak zaskakujące, jak ten, że Chiny w ciągu trzech lat zużyły więcej cementu niż Stany Zjednoczone w całym XX wieku. Albo że rakieta kosmiczna może, wchodząc w atmosferę, generować temperatury porównywalne z temperaturą słońca. I że jako ludzie mamy 60 procent tego samego DNA co banany.

 

Ale „Historii w pytaniach i odpowiedziach” to nie tylko zaskakujące statystyki i mało znane fakty. To również klasyczna opowieść ze zwrotami akcji, która zadaje prowokacyjne pytania o świat, w którym żyjemy. Dlaczego zawracamy sobie głowę podróżowaniem w kosmos, kiedy jest to tak niebezpieczne i kosztowne? W jaki sposób Chiny stały się światową potęgą gospodarczą i dlaczego reszta świata potrzebowała tak wiele czasu, aby to zauważyć? Odpowiedzi na te pytania tworzą historię o tym, jak się tu znaleźliśmy, ale także skłaniają do refleksji nad tym, dokąd możemy jeszcze pójść.